« Rujan 2021 »

Trening životnih vještina 2021./2022.

C:\Users\Računalo\Desktop\tžv.jpg

Trening životnih vještina se u Osnovnoj školi Skrad provodi se već nekoliko godina. Program je osmišljen za učenike od 3. do 7. razreda. Ove godine uključeni su svi razredi. Program je to Nastavnog zavoda za javno zdravstvo naše županije. Za cilj ima prevenciju ovisnosti.

Svi znamo koliko je ovisnost opasna i nezdrava, a kod nekih pojedinaca razvija se već u školskoj dobi. Djeca su podložna eksperimentiranju. Kako bi se izbjegle i spriječile neželjene posljedice s Treningom je važno početi vrlo rano. Program u suštini uči djecu socijalnim vještinama koje su nužne za odgovorno funkcioniranje, odrastanje, ali i ponašanje u životu uopće. To su:  Komunikacijske vještine, Donošenje odluka, Kako reći ne, Odupiranje pritisku vršnjaka, Utjecaj medija, i ostale podjednako važne.

Za provedbu programa postoji Priručnik i Radna bilježnica no provoditelji imaju autonomiju kreirati druge aktivnosti kako bi što zornije i efikasnije skrenuli pozornost na neželjene posljedice alkohola, cigareta i droga.

Pripremila: Ingrid Šimičić

TŽV izvještaj - 7.razred

Izvješće o provođenju projekta Trening životnih vještina

Učenici 7. r.  OŠ Skrad s razrednicom, učiteljicom matematike Dianom Cindrić, tijekom školske godine 2021./2022. u suradnji s Nastavnim zavodom za javno zdravstvo PGŽ -a provodili su program Trening životnih vještina

Program obuhvaća promociju zdravlja i osobnog razvoja, stjecanje životnih vještina te načine suzbijanja ovisnosti. Uz poučavanje općenitih vještina asertivnosti učenici 7.r. razgovarali su kako ih primijeniti prilikom vršnjačkog pritiska konzumiranja cigareta, alkohola i droga. Kroz radionice istraživali su kako se oduprijeti nasilju kroz medije, vježbali komunikacijske vještine, asertivnost, upoznali se s važnim činjenicama o marihuani, razlozima i posljedicama korištenja.

Za kraj projekta učenici su se pripremali tri tjedna, nakon nastave, sedmi sat. Odlučili su kroz skečeve i e - knjigu  izrađenu u Book Creatoru prikazati razne situacije vršnjačkog pritiska na negativne ponude te kako reći NE.

Tijek rada: učenici podijeljeni u parove odabrali su šest različitih situacija vršnjačkog pritiska konzumiranja alkohola, cigareta, droga... Potom su na papir napisali scenarij odupiranja vršnjačkom pritisku, ali tako da nikoga ne povrijede. Unutar parova podijelili su uloge te uz smijeh i veselje uvježbavali scenarij. Uslijedilo je završno snimanje scena, fotografiranje, slaganje skečeva i izrada e-knjige u alatu Book Creator. Uz pomoć učiteljice Dijane kadrove skečeva prebacili su na Youtube kanal. Prilikom rada učenici su donosili zajedničke odluke, neki su prevladali svoju sramežljivost, pobijedili ljutnju i sukobe mišljenja.

Kroz završne aktivnosti shvatili su koliko su trud i zajedništvo bitni u postizanju cilja, postali su snažniji i hrabriji te će jedino tako moći reći NE i oduprijeti se vršnjačkom pritisku.

Tijek rada i rezultati aktivnosti su na poveznici:

Pripremila: Diana Cindrić, učitelj savjetnik i razrednica 7. r. OŠ Skrad

Trening životnih životnih vještina 2020./2021.
Alkohol je zlo.pptx