IZVJEŠĆE O PROVEDBI projekta TRENING ŽIVOTNIH VJEŠTINA

Učenici 6. razreda OŠ Skrad

Razrednica : Diana Cindrić

Tijekom obrade teme o alkoholizmu na satu razrednog odjela razgovarali smo o tome kako ljudi koji okružuju učenike u velikim količinama piju alkohol. Učenici su primijetili da odrasli koji ih okružuju vrlo često i u različite dijelove dana piju alkohol što ih je ponukalo da se zapitaju zašto je onda alkohol loš. U razgovoru su napomenuli i da često vide reklame za piva i druge alkoholne proizvode pa se pitaju zašto je to tako ako je alkohol toliko nezdrav.  Kroz kratku anketu su  učenici otkrili da su i oni sami nekoliko puta probali alkohol na raznim događanjima (rođendani, doček nove godine...), a u nekim slučajevima alkohol su im dali upravo roditelji ili rodbina.

https://read.bookcreator.com/L5fGzLPjIgEnwVWtnqrXIcpBncvMMrm5-2HQvIaw8RI/swLLNWgRR-ut0xRsVSF8_w   KLIK ZA PREZENTACIJU

Budući da im je ta tema bila vrlo zanimljiva, odnosno kako su oni rekli: 'Odrasli sami piju alkohol, a nama ga brane', odlučili su da tu temu žele više istražiti te je to postala tema našeg projekta. Učenici su projekt realizirali kroz nekoliko aktivnosti tijekom nekoliko Sati razrednika.

Tijek projekta:

1. Aktivnost

Učenici su se tijekom rasprave s učiteljicom upoznali s činjenicom da alkohol negativno utječe na naše tijelo psihički i fizički, pogotovo ako ga duže konzumiramo te su odlučili napraviti projekt na temu Alkohola. Učiteljica je frontalnim radom učenicima pokazala nekoliko fotografija pijanih ljudi pa su učenici raspravljali i zaključivali o negativnim posljedicama prekomjernog pijenja alkohola: pijani ljudi su neuredni, spavaju po cestama, loše im je i povraćaju, skloni su nasilju...

1. Aktivnost

Tijekom sata razrednika učenici su imali omugućen pristup inforrmatičkoj učionici. Učiteljica je učenike uputila na korisne internetske stranice i sadržaje. Učiteljica je učenike podijelila u 4 grupe koje su pretražujući internetske stranice radile svaka na svome zadatku.

Učenici prve grupe su dobili zadatak da napišu ukratko u svoje Word dokumente što su saznali o štetnosti alkohola, kako alkohol djeluje na ljude..

Učenici druge grupe su u alatu Canvi trebali napraviti postere preko kojih informiraju ljude o štetnosti prekomjernog pijenja alkohola.

Učenici treće grupe dobili su zadatak da naprave predloške u Power Point prezentaciji u koju će, nakon što prve dvije grupe predstave svoje rezultate, objediniti cjelokupne rezultate prve dvije grupe.

Učenici četvrte grupe dobili su zadatak da naprave predloške u alatu Book creator u koji će, nakon što prve dvije grupe predstave svoje rezultate, također objediniti cjelokupne rezultate prve dvije grupe.

1. Aktivnost

Učenici prve i druge grupe predstavili su cijelom razredu rezultatesvojih istraživanja te su pokazali i postere koje su napravili. Učenici su raspravljali o radovima te su tako opet učili o štetnosti prekomjernog pijenja alkohola.

1. Aktivnost

Učenici treće i četvrte grupe su nakon toga, kada su sakupili dovoljno informacija, napraviliprezentaciju u Power Pointu te knjižicu uradaka u Bookcreatoru. Tako su osvjestili kako i samo jedna noć pijanstva ubija moždane stanice te saznali druge zanimljive činjenice o posljedicama konzumiranja alkohola.

Učenici su bili posebno zadovoljni svojim uradcima te su ponosni jer će se njihovi radovi dalje koristiti u nastavi pa  su osjećali da su napravili nešto korisno.

objavio: VJEKOSLAV PINTAR   datum: 8. 6. 2021.